Zarobki w Polsce – czy faktycznie daleko nam do Niemiec?

W zbiorowej opinii cały czas istnieje mit głoszącym, że Polska jest krajem gospodarczo znacznie zacofanym w porównaniu z Europą Zachodnią. Całe mnóstwo ludzi w żaden sposób nie byłoby w stanie uwierzyć, że Polska w wielu kwestiach coraz prędzej dogania te kraje, do których jeszcze stosunkowo niedawno wyemigrowały setki tysięcy Polaków w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Nie oznacza to naturalnie, że już teraz możemy postawić się na równym poziomie przykładowo z naszymi najsilniejszymi sąsiadami – Niemcami. Średnie zarobki w tym kraju są około cztery razy wyższe od przeciętnej pensji w Polsce.

W roku 2015 w Niemczech pensja ta przekroczyła 3500 euro miesięcznie. W Polsce w tym samym roku było to nieco mniej niż 1000 euro miesięcznie. Od razu widać ogromną różnicę która powoduje, że Niemcy wciąż są krajem znacznie bogatszym i lepiej rozwiniętym, niż Polska. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że sytuacja na wieczność będzie tak kiepska. Stosunki te cały czas się zmieniają, zatem sporo wskazuje na to, że za kilkanaście lat mocno zbliżymy się do poziomu państw zachodnich.

Póki co faktem jest jednak to, że zarobki w Niemczech są nieporównywalnie wyższe niż w Polsce, a w naszym kraju ciężko jest cieszyć się taką płacą minimalną. Można więc stwierdzić, że Polsce nadal daleko jest do Niemiec. Warto jednak mieć na uwadze, że sytuacja w naszym kraju cały czas ulega poprawie, a różnice się zmniejszają. Oczywiście, sytuacja finansowa państwa i wysokość panujących tam zarobków zależą od bardzo wielu różnych czynników. Trudno jest zatem określić jednoznacznie, kiedy Polska stanie się tak bogata, jak Niemcy.