Gospodarka stanowi niesamowicie istotny – wprost podstawowy – element istnienia każdego państwa. Trudno jest zatem dziwić się temu, że na rozmaite sposoby jest ona stosowana do celów politycznych. Wojna handlowa to szczególny typ konfliktu międzypaństwowego, w którym nie wykorzystuje się siły militarnej. Narzędziem do walki z wrogiem jest tu właśnie gospodarka. Na początku XXI wieku wojna handlowa między największymi mocarstwami tego świata cały czas przybiera na sile.
Wojny handlowe Stanów Zjednoczonych
Głównym państwem który posiada odpowiednie narzędzia do prowadzenia takiej wojny są Stany Zjednoczone. Na całym świecie znajduje się wiele krajów, które mają one za wrogie sobie. Wszelkie działania tego typu mają jednak wpływ na globalną gospodarkę, więc ich efekty są odczuwalne przez większość pozostałych państw. Przykładem mogą tutaj być sankcje ekonomiczne nakładane na Iran oraz Chiny w 2018 roku. W wielkim
stopniu wpłynęły one na ceny ropy naftowej, jednego z najistotniejszych surowców na świecie. Wojna handlowa spowodowała w pewnym momencie gwałtowne spadki cen ropy, ale potem nastąpił równie szybki ich wzrost. Takie działania destabilizują więc cały rynek i na pewno nie służą światowej gospodarce. Chaos na globalnych rynkach skutecznie zniechęca inwestorów i sprawia, że prowadzenie interesów staje się dużo trudniejsze. W przypadku ropy naftowej tego typu problemy mogą wpływać na życie w zasadzie każdego człowieka.